වනදිවි රකින්නට ජීවිතය පරදුවට තැබූ වනසත්ව අඩවි ආරක්ෂකවරයා …


ලෝකයේ ජෛවවිවිධත්වයෙන් අග තැම්පත් රටවල් අතර ඉහළින්ම සිටින ශ්‍රී ලංකාව ඒ හේතුවෙන්ම වනජීවී ජාවාරමේ ද කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්ව ඇති බව නැවත නැවත්ත කිවයුතු නැත. දේශසීමා හරහා මෙන්ම රට තුල සිදුවන වනජීවී ජාවාරම් හරහාද වාර්ෂිකව ශ්‍රී ලංකාවට අහිමිවන වනජීවී සම්පත් ප්‍රමාණය සුළුපටු නැත. ඇත් දළ ලබාගැනීම සඳහා සිදුකරන හස්ති ඝාතන වල සිට, වනාන්තර වල ජීවත්වන මව් සතුන් ඝාතනය කර අලි පැටවුන් අල්ලා මුදලට විකිණීමේ සිට, ජාන මංකොල්ලය සඳහා වනජීවීන්ගේ පටක කොටස් පැහැරගැනීම දක්වා ඉතා පුළුල් පරාසයක පැතිරුණු මෙම වනජීවී ජාවාරම් මැඩලීම සඳහා අත්‍යාවශ්‍ය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට වගකිවයුත්තන් අපොහොසත්වීම තුල වනජීවීන් ගෙන් ඔබ්බට ගොස් වනජීවී සංරක්ෂණ නිලධාරීන් ඝාතනය දක්වාද අද වනවිට මෙරට වනජීවී ජාවාරම ඔඩුදුවා තිබීම කණගාටුවට කරුණකි.

ගල්ඔය ජාතික උද්‍යානය තුල වනජීවී ජාවාරම්කරුවන් පිරිසක් වැටලීම සඳහා ගොස් සිටියදී එම ජාවාරම්කරුවන් විසින් එල්ලකළ වෙඩි පහරකට ලක්ව මුල්ලේගම වනජීවී අඩවි ආරක්ෂක කාර්යාලයට අනියුක්තව සේවය කල වනසත්ව අඩවි ආරක්ෂක ඒ. එම්. එස්. පී. බණ්ඩාර මරණයට පත්වීම එහි ආසන්නතම සිදුවීම ලෙස හැඳින්විය හැකිය. මේ දිනවල රට තුල ක්‍රියාත්මක ඇඳිරිනීති සමයේ වනජීවී අපරාධ මැඩලීම සඳහා ප්‍රාදේශීය වනජීවී සංරක්ෂණ නිලධාරීන් දැඩි කැපවීමකින් කටයුතු කරන අතර ඒ යටතේ ගල්ඔය ජාතික උද්‍යානයේ වැටලීමක් සිදුකිරීම සඳහා ගිය වනජීවී නිලධාරීන් පිරිසකට ඉකුත් 23 වැනිදා අළුයම් කාලයේ මෙම වෙඩි තැබීම සිදුකර තිබේ. වාර්තාවන අන්දමට එම අවස්ථාවේ දී වනජීවී නිලධාරීන් විසින් දඩයක්කරැවන් කිහිපදෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගැනීමට සමත්ව ඇති අතර තවත් පිරිසක් කැලය තුළ සැගවි සිට වෙඩි තැබීම සිදුකර තිබේ. මොණරාගල, බුද්දම, කුකුල්ලංමුල්ල හංදිය ප්‍රදේශයේ පදිංචිව සිටි බණ්ඩාර මහතා 25ස් හැවිරිදි අවිවාහකයෙකි.  

පසුගියදා ඝාතනයට ලක්වූ වනසත්ව අඩවි ආරක්ෂක ඒ. එම්. එස්. පී. බණ්ඩාර තරුණ මහතා (ඡායාරූපය අන්තර්ජාලය ඇසුරිණි) 

මෙම මස මුලදීද ලුණුගම්වෙහෙර ජාතික උද්‍යානය තුලදී වනජීවී නිලධාරීන් සහ ජාවාරම්කරුවන් අතර වෙඩි හුවමාරුවක් සිදුවී තිබු අතර එහිදී තුවාල ලැබූ සැකකරුවෙකු තවමත් රෝහල් ගතව ප්‍රතිකාර ලබයි. පසුගිය සමයේ විශාල වශයෙන් වනජීවී ජාවාරම්කරුවන්ගේ ග්‍රහණයට නැතුව තිබූ මෙම ජාතික උද්‍යානයේ වනජීවී ජාවාරම් මැඩලීම සඳහා වනජීවී සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් ක්‍රියාත්මක විශේෂ වැඩපිළිවෙලේ එක් අංගයක් ලෙස සිදුකළ වැටලීමක් අතරතුර මෙම වෙඩි ප්‍රහාරය එල්ලවී තිබේ.

මිත්‍යා මතවාදයන් සහ පුහු ආටෝප මත පදනම්ව වනජීවීන් සහ ඔවුන්ගේ කොටස් සඳහා ලොව පුරා ඇතිවී ඇති විශාල ඉල්ලුම හේතුවෙන් වනජීවී ජාවාරම විශාල ලාභ ලැබිය හැකි ධනෝපායන මාර්ගයක් බවට පත්ව ඇත්තේ බොහෝ කලක සිටය. වඳවීමේ තර්ජනයට උග්‍ර ලෙස ලක්ව ඇති දුර්ලභ වනජීවීන් සඳහා මෙම ජාවාරමේ වැඩි ඉඩක් ලැබී ඇත. ඇත් දළ, කොටි හම්, කබල්ලෑ පොතු ආදී සත්ව කොටස් මෙන්ම සජීවී සතුන් සහ ශාඛද මෙසේ ලොව පුරා ජාවාරම් කිරීම සිදුවේ. දිවයිනේද වනාන්තර තුල දඩමස් ජාවාරමේ සිට විවිධ මට්ටමේ වනජීවී ජාවාරම් වාර්තාවන අතර වන අලි පැටවුන් ජාවාරම එහි උච්චතම අවස්ථාවක් ලෙස හැඳින්විය හැකිය. තවද මෙරටට ආවේණික මසුන් සහ උරගයන් වැනි සතුන් සුරතල් සතුන් ලෙස අපනයයන කිරීමේ කුප්‍රකට ව්‍යාපෘතිද දේශසීමා හරහා ක්‍රියාත්මකවන බවට විවිධ අවස්ථාවල තොරතුරු ලැබී ඇත. එසේම ගෝලීය වනජීවී ජාවාරම් ක්‍රියාත්මකවන මාර්ගයේ මධ්‍යගතව පිහිටීම නිසා ශ්‍රී ලංකාවේ වරාය සහ ගුවන්තොටුපොළ හරහා සිදුවන වනජීවී ජාවාරම් වලට නිදසුනක් ලෙස 2012 වර්ෂයේ ශ්‍රී ලංකා රේගුව විසින් අත්අඩංගුවට ගන්නා ලද අප්‍රිකානු ඇත්දළ තොගය හැඳින්විය හැකිය.

ප්‍රාදේශීය මට්ටමේ වනජීවී සංරක්ෂණ නිලධාරීන් මහත් පරිශ්‍රමයක් යොදමින් දැඩි කැපවීමෙන් යුතුව වනජීවී ජාවාරම් මැඩලීම සඳහා කටයුතු කලද ඔවුන් රාජකාරි සිදුකරණු ලබන්නේ ගැටළු රැසක් මධ්‍යයේ බව අප අවධාරණය කල යුතුය. එවැනි පසුබිමක වනජීවී අපරාධකරුවන් සමග සටන් කිරීමට නිලධාරීන්ට සිදුව ඇත්තේ වෘත්තීය ගැටළු රැසක් සමග පොරබදින අතර තුර වීම කණගාටුවට කරුණකි. තිස් වසරක යුද්ධය නිමාවට පත්වීමත් සමග තම ජීවිත දැඩි අවධානමක හෙලාගනිමින් මෙරට තුල සේවය කරන රජයේ සේවකයින් අතර ඉහළින්ම සිටින්නේ වනජීවී සංරක්ෂණ නිලධාරීන් බව අමුතුවෙන් කිවයුතු නැත. එබැවින් ඔවුන්ගේ ජීවිත සුරක්ෂිත කිරීම සඳහා අවශ්‍ය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට දැන්වත් රජය කඩිනමින් ක්‍රියා කළයුතුය. නොඑසේනම් මෙරටට හිමි සොබාදහමේ අමිල උරුමයන් සියල්ල මේ මිහිතලයෙන් සදහටම සමුගෙන යන දිනය වැඩි ඈතක නොවේ.

සුපුන් ළහිරු ප්‍රකාශ්