චාලි පිළිස්සු මිනිසුන්ට බල්ලන්ගේ අගේ දැනුනු මොහොතක් …


 

අමුනුස්සකම් අතරේ දෝරෙ ගලන මනුස්සකම් ගැන අපට නිරන්තර සතුටක් තිබේ.  තිරිසන් සතුනට වුවද ජීවිතයක් තිබෙන බව පිළිගන්නේ එවැනි මනුස්සකම් හිත තුළ ඇත්තවුන්ය. මිනිසුන්ට කිසියම් පීඩාවක් වුවදුරක් ඇතිවු විට ඉදිරිපත්වන තිරිසන් සතුන් අතර  ප්‍රමුඛත්වය ලැබෙන්නේ සුනඛයන්ටය.

පාස්කු ඉරිදා ත්‍රස්ත ප්‍රහාරය එල්ල වීමත් සමග හිටි හැටියේ සුනඛයන් ගැන තිබෙන අවධානයද  සිය දහස් ගුණයකින් වැඩිවිය. ඒ ත්‍රස්තවාදී සැකකරුවන් හා පුපුරණ ද්‍රව්‍ය සොයා දීමට ආරක්ෂක අංශවල පෙරමුණටම ආවේ සුනඛයන් නිසාය.

තිරිසන් වු මනුස්සයන් ලේ පිපාසිතව ව්‍යවසනයන් සිදු කරද්දී සුනඛයන් තිරිසන් මිනිසුන්ව සොයා රටක ආරක්ෂාව තහවුරු කරදීමට යුද, ගුවන් සහ පොලිස් සියලු ආරක්ෂක අංශවලට සහය වීමට පටන් ගත්තේය.

මීගමුවේ චාලි සුනඛයා පණපිටින් පුලුස්සා දමනවිට ඒ වෙනුවෙන් ඉදිරියට පැමිණ හඩ නැගීමට ඉදිරිපත්වුයේ සුළු පිරිසක් වුවද මෙම ව්‍යවසනයේදී සුනඛයන් පෙරමුණ ගත්තේ රට වැසි සියලු දෙනාගේ ආරක්ෂාව වෙනුවෙන් ත්‍රිවිධ හමුදාව සහ පොලිසිය ගෙනයන ආරක්ෂක වැඩපිළිවෙලට සහය වීම සදහාය.

බලු සුරතලුන්ගේ ඥානය ගැන ආරක්ෂක අංශ විශ්වාසය පළ කරන්නේ අද ඊයේ පටන් නොවේ. ලැබ්‍රඩෝර් හා ජර්මන් ෂෙපර්ඩ් වර්ගයේ සුනඛයන් ඥානයෙන් ඉහළ බව ආරක්ෂක අංශවල පිළිගැනීමයි. ඔවුන් පුපුරණ ද්‍රව්‍ය හදුනාගැනීමට විශිෂ්ටයන් වනවිට බෙල්ජියම් මැලිනොයිස් (මැලනුවා) වර්ගය ඥානය අතින් ඔවුන්ටත් වඩා ඉහළින් සිටිමින් බිම් බෝම්බ ඉවත් කිරීමේ දක්වා කටයුතුවලට දායක වෙයි.

මෙයට දස වසරකට පෙර වඩා ක්‍රියාශීලි ලෙස මෙම සුනඛයන් හමුදා රාජකාරි සදහා සහය වුයේ එකල පැවැති යුද වාතාවරණය තුළදීය. පසුගිය කාලයේ ලැබ්‍රඩෝර් හා ජර්මන් ෂෙපර්ඩ් වර්ගයේ සුනඛයන් සිටියේ විශ්‍රාමගොස් මෙන්ය. ඊට හේතුවුයේ පුපුරණ ද්‍රව්‍ය හදුනාගැනීමේ රාජකාරිවලින් ඔවුන් නිදහස් වීමයි.

පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයත් සමග රට තුළ ඇතිවු අවිනිශ්චිත භාවය තුරන් කිරීමේ මෙහෙයුම්වල වගකීම් ඔවුන් වෙත පැවරෙන්නට වුයේ මේ පසුගිය සති කිහිපයේ සිටය. කොටින්ම කියතොත් අප්‍රේල් 21 වැනිදා සිටය. ඔවුන් ත්‍රිවිධ හමුදාව සහ පොලිසියට සහය දක්වමින් කොළඹ පීරුවේය. සුනඛයන්ගේ ඉවට පැටලුනු බොහෝ සැකකටයුතු පුපුරණ ද්‍රව්‍ය සගවා තිබු ස්ථාන, පුපුරණ ද්‍රව්‍ය භාවිතා වු නිවස්න හදුනාගැනීම නිසා ත්‍රස්තවාදී සැකකරුවන් රැසක්ද නීතියේ රැහැනට පැටලිනි.

බල්ලාගේ සේවය මිනිසාට දැනෙන්නට වුයේ මෙවැනි සිද්ධිවල පුවත් මැවෙනවිටය. සමාජ මාධ්‍ය ජාල ඔස්සේ සුනඛයන්ට ආචාරකරන ඡායාරූප හුවමාරුවීමට පටන්ගත්තේ නිමේශයෙනි. ඇත්ත නම් මිනිස්සුන්ගේ ජීවිත කීයක් ඔවුන් විසින් රැක්කාද දන්නේ ඔවුන්ම නොව ඔවුන්ගේ සේවය ලබාගත් ආරක්ෂක අංශ නිලධාරින්ය.

නමුත් වෙහෙස නොබලා රට වෙනුවෙන් තම යුතුකම ඉටුකිරීමට සුනඛයන්ද ඉදිරිපත්වෙද්දී එවැනි පරිත්‍යාග කරමින් බලු සුරතල් වලින් ඔබ්බට ගොස් රට ගැන යුතුකම් සිහි කරන සත්ත්ව හිංසනය පිටුදකින සංවිධානවල සාමාජික සාමාජිකාවෝද මේ මොහොතේ අගය කළ යුතුය.

දැන් යුද හමුදා ඉංජිනේරු බළකායේ සීබීආර්එන් අංශයට මෙවැනි සූර වීර සුනඛයන්ව භාර දීමේ හැකියාව ඔබටත් තිබේ. පසුගිය තෙවසරේම බිම් බෝම්බ ඉවත් කිරීමෙන් ලොව හොදම සුනඛයා වු මෙම අංශයේ මැලිනොයිස්ලයි සුනඛයා මෙන් අභිමානවත් සුනඛයකු වීමට අනෙකුත් සුනඛයන්ටද දැන් අවස්ථාව තිබේ.

සුරතලයට, නිවසේ ආරක්ෂාවට සිටින ඔබේ සුරතල් සුනඛයා මෙන්ම අනෙකුත් සුනඛයන්ද තිරිසනුන් වුවද ජීවයක් පවතින සත්ව ලෝකයේ අහිංසකයන්ය. ඔවුන්ට ඔබගේ ආදරය රැකවරණය දෙන්න. ඔවුන් ඔවුන්ගේ වරිගය වෙනුවෙන් ඉල්ලා සිටිනු ඇත්තේ එවැන්නකි.

රමේෂ් වරල්ලෙගම